Kryształy Czasu Wersja Dyskietkowa Bogowie ORKUSA Bogowie ASKABADAN

Z Kryształy Czasu

ASKABADAN


Bóg Niezłomności i Pokoju. Jest też zwany Bogiem Siły, Trwałości, Poświęcenia i Szlachetności. Opiekun krasnoludów i gnomów.

PRESTIŻ: wyjątkowo stare bóstwo znane tylko w trzech światach egzystencji, o małej liczbie awatarów. Obecnie ustępujące bardziej zaborczym bogom (mniej niż 1% wszystkich wyznawców). Ulubiony bóg trwałych, stabilnych królestw.

SYMBOL: złoty naszyjnik (szeroki niczym pas).

AWATAR: trzymetrowy krasnolud odziany jak gwardzista w mitrylową zbroję. Na grzbiecie nosi proporzec z białą flagą, zaś na ramionach wokół szyi złoty naszyjnik (szeroki niczym pas).

CECHA SZCZEGÓLNA AWATARA: tam, gdzie pojawia się, nie można przez pewien czas złamać zawieszenia broni.

CHARAKTERYSTYCZNE MOCE: samopoświęcenie, niezłomność Assanu, Dar Życia.

ULUBIONA OFIARA WYZNAWCÓW: przedmiot odporny na zniszczenie (najlepiej klejnot).

ULUBIONE RASY: krasnoludy, ludzie.

ZNIENAWIDZONE RASY: tylko te z rozumnych, z którymi nie da się negocjować.

ŚWIĄTYNIE: wszelkie budynki o wnętrzu w kształcie groty. Ołtarz w formie opuszczonego tronu, czekające¬go na awatara. Siedziba awatara to Xtan (Świątynia Pokoju) na Niebiańskim Kle na Archipelagu Wschodnim.

KLERYCY: dowolnej profesji, ale zawsze w białych szatach i z szerokim naszyjnikami ze złota na ramionach. Identycznego symbolu używają ambasadorowie. Obydwie nacje posiadają immunitety dyplomatyczne i pełnią funkcję rozjemców między zwalczającymi się frakcjami.

MODLITEWNA POZA: ugięcie kolan i oparcie dłoni na udach.

TAJEMNY SYMBOL IDENTYFIKACJI: ugięcie kolan i oparcie prawej dłoni na prawym udzie.

PROFESJE: ulubione – kapłan, gwardzista, kupiec.

ZAKONY I PARAMILITARNE FORMACJE WYZNAWCÓW: Gildia Dyplomatów, Strażnicy Pokoju, Mściciele Pokoju oraz wielowyznaniowe Bractwo Tuneli, Bractwo Pięści i wszelkie organizacje dyplomatów.

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA BOGA: Askabadan bardzo aktywnie uczestniczy w poczynaniach cywilizowanych ras, ale tylko w roli ambasadora lub mediatora. Jego kapłani działają w identyczny sposób, przez co na Ochrii chronieni są specjalnym immunitetem, respektowanym nawet przez półdemoniczne pandorianki czy leśne duszki. Bardzo często spotyka się z Oriakiem i wtedy współdziałają, choć nie na płaszczyźnie śmiertelnych, ponieważ rywalizują ze sobą o wyznawców wśród niskich ras. Askabadan często osobiście interweniuje, gdy jego kapłani-mediatorzy lub dyplomaci podczas wypełniania misji są źle traktowani. Mottem kapłanów są słowa: W imię pokoju nie odczuwamy znoju.